Yurt dışında İngilizce Nasıl Öğrenilir?

ing bayrak

Dil bilimcilerin yaptıkları araştırmaya göre, bir dili öğrenmek için, geçmişte ne kadar çalışıldığı önemli değildir. En iyi öğrenme yolu, o dilin konuşulduğu kültür içinde yaşamaktır. Yurt dışına gittiğinizde, ilk bir ay anlamak ve anlaşılmaya çalışmayla geçecektir. İlk günlerinizde ve bazen haftalar alan bir sürede, konuşulanları anlamakta zorlanacak konuşmalara katılmakta çekimser kalacaksınız. Konuşulanların ne kadarını anladığınız önemli değil. Kelimelerden çok, olaylara odaklandığınız takdirde kelime haznenizden de bildiğiniz kelimeleri art arda ekleyince, konuşulan konudaki ana fikri anlamanız çok zor olmayacaktır. Size sorulan sorularda anlamadığınız bir şey olursa, soruyu tekrarlatmaktan veya bir kez daha başka bir yoldan sorulmasını rica etmekten çekinmeyin. Yanlış yapmaktan korkmayın; dil öğrenmek için yurt dışına çıkıyorsunuz.

İlk haftalarda, dili öğrendiğiniz hissine kapılacaksınız. Ancak bu, büyük bir yanılgıdır. Öğrendiğiniz dil ile birlikte, kültürel farkları anlamaya, öğrenmeye başlayacaksınız. Öğrendiğiniz şey esasen kültürdür ve sizi, “dili öğrendim” yanılgısına sürükleyecektir. Aslında öğrendiğiniz, o insanların nerede gülüp nerede ağladığını anlamaktır. Hangi duygularını hangi surat ifadesiyle, hangi sözcüklerle anlattıklarını anlamaya başlamışsınızdır. Denemesi size kalmış, örneğin sinirli bir yabancıyı aynı kelimelerle taklit etmeye çalışın.

İlk haftaları aştıktan sonra, yurt özlemi duyacaksınız. Bunun temel nedenlerinden birisi, gittiğiniz ülkede sizi heyecanlandıracak, oyalayacak bir şeyin kalmamış olduğunu düşünmenizdir. Diğer taraftan, dilde hedeflediğiniz yere geldiğinizi düşünmeye başlamışsınızdır. Sonraki haftalarda ise, yabancı dilin inceliklerini, içinde bulunduğunuz kültürün inceliklerini öğrenmeye başlayarak gerçek arkadaşlıklar, gerçek dostluklar kurma aşamasına geleceksiniz. Sonraki her ay, dil bilginizi geliştireceğiniz, ana dili İngilizce olan arkadaşlarınızla kelime bilgilerinizi tazeleyeceğiniz süreçtir.

Dil öğrenme süreci hiç bitmemelidir. Yani bir şekilde İngilizce kitap okumaya çalışmak, filmler seyretmek, arkadaşlarınızla bağınızı koparmamanız önemlidir.

İngilizce öğrenme sürecinizi hızlandırmak için mutlaka günlük gazete okuyun, başlangıçta sürekli sözlük kullanmak size sıkıcı gelebilir; ancak zaman geçtikçe kelime hazinenizin geliştiğini ve sözlüğe daha az gereksinim duyduğunuzu fark edeceksiniz. Günlük gazete okumak, ayrıca size gündemi takip etme dolayısıyla güncel olaylar ile ilgili sosyal diyaloglara katılabilme avantajını da sağlayacaktır.

Özellikle yolda kaybettiğiniz zamanları, radyo dinleyerek değerlendirebilirsiniz. BBC 4 gibi müzik yayını olmayan radyo kanalları hem kulak dolgunluğunun oluşmasında hem de aksana aşinalık kazanma konusunda yardımcı olacaktır. Başlangıçta, konuşulanların çok azını anlayabiliyorken, zaman ilerledikçe anlama oranınızın arttığını fark edeceksiniz. TV izlerken, işitme engelliler için teleteks yayınından altyazıları açarak, konuşmaları daha rahat takip edebilirsiniz.

Kendi seviyenize uygun hikâye kitapları ve romanlar okuyun. Bu kitaplar; temel, orta ya da ileri seviyede İngilizce bilgisi olanlara özel olarak, farklı seviyelerde hazırlanmıştır. Öğrendiğiniz gramer yapılarını, gündelik konuşmalara uygulama konusundaki becerinizi artıracaktır.

Özellikle orta seviyeden itibaren mutlaka sadece İngilizce-İngilizce sözlük kullanın. İngilizce-İngilizce sözlükler, bir kelimenin farklı anlamları ile birlikte, cümle içinde nasıl kullanıldığına dair de örnekler içermektedir. Aynı zamanda, kelimenin hangi zarflar ile birlikte kullanıldığı, geçmiş zamanları da yer almaktadır. Genellikle bir kelimeyi kullanabilmek için, anlamını bilmek yeterli olmamaktadır. Dolayısıyla öğrendiğiniz her yeni kelimeyi, bir İngilizce-İngilizce sözlükten çalışmanızı tavsiye ederiz.

Yurt dışında iken, ana dil olarak İngilizcenin konuşulduğu bir sosyal ortamda bulunuyor olmanın avantajlarını, uçaktan indiğimiz andan itibaren sonuna kadar değerlendirebilmeliyiz. Alışveriş yaparken, bir toplu taşıma aracında seyahat ederken, bir müzeyi gezerken, her fırsatta görevlilerle diyalog kurmanızı, soru sormanızı, karşınıza çıkan her şeyi okumanızı, her anonsu dinlemenizi tavsiye ederiz.

*

Adem Özbay

adem@ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan İngilizceni Nasıl Geliştirebilirsin? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İngilizce Makaleler. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir