Why Do Leaves Change Colour in Autumn? İngilizce / Türkçe Çeviri Örnekleri

Why Do Leaves Change Colour in Autumn?
There are millions of little green,yellow and orange packages inside a leaf.In summer,the green packages are very busy.They catch sunlight and use it for energy.They take water from the ground and carbon dioxide from the air.Then,they change them into sugar.This sugar is the food for the tree.
In summer,the green packages produce food for the trees.Because of this,the leaves are green.

yaprak
The green packages need water.After summer,the tree gets ready for the winter.A thin layer covers the water tubes in the leaves.Water cannot get into the leaf.The green packages start to disappear and the other colours begin to appear.The leaves don’t really ”turn” a colour-they just lose their green.
Well…that explains yellow and orange.But why are some leaves red or purple?
The sugar feeds the tree.When a layer covers the leaf,sometimes sugar can stay in.And the leaves look red or purple.When the leaves die,they look brown.

*
Neden Sonbaharda Yapraklar Renk Değişimi Yapar
Orası milyonlarca nadiren yeşil,sarı ve turuncu bir yaprak içerisindedir.Yazın canlı yeşildir.Onlar güneş ışığını tutar ve enerjiden faydalanılır.Onlar yerden su ve havadan karbondioksit alır.Sonra,onları şekere dönüştürür.Bu şeker ağaç için besindir.

yaprak2
Yazın,besin üretmek için ağaçlar yeşildir.Çünkü,yapraklar yeşildir.Yeşile su ihtiyaçtır.Yazdan sonra ağaç kışa hazırlanır.Yaprakların su borularını ince bir tabaka örter.Yaprakta su olmaz.Yeşil renk yok olmaya başlar ve diğer renge dönüşür.Yaprakların bir renge ”dönmesi”gerçek olmaz-onlar yeşilliğini kaybeder.Peki…O açıklar sarı ve turuncu ama niye bazı yapraklar kırmızı veya mor?
Ağacı şeker besler.Yaprak bir tabakayla kapalıyken bazen şekerlenebilir. Ve yapraklar kırmızı veya mor görünür.Yapraklar yok olurken görünüşü kahverengidir.

*

Çeviri: Safure Nermin Öz

İngilizce Delisi 2013

Her hakkı saklıdır.

www.ingilizcedelisi.com

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Türkçe Çeviri / A long time ago başlıklı makalemizde , örneği ve ingilizce çevirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap Why Do Leaves Change Colour in Autumn? İngilizce / Türkçe Çeviri Örnekleri

  1. Jensen says:

    SAĞOLUN :)))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir