Sakıp Sabancı İngilizceyi nasıl öğrendi?

nasrettin-hoca

Başarılı iş adamımız rahmetli Sakıp Sabancı, bir sohbetinde bakın İngilizceyi ne şekilde öğrendiğini, nasıl anlatmış:

“1950’li yıllarda ilk defa Avrupa’ya gittiğimde, bir turist gibi etrafı gezmekten, çok keyif aldım. Ancak seyahatim boyunca, yabancı lisan bilmemenin zorluklarını çektim ve yabancı lisan öğrenmeye karar verdim.

O yıllarda Adana’da, İncirlik yöresinde bir havaalanı inşa edildi. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar burada üs kurdu. Amerikalı askerler geldi. Onların Adana’ya gelmesi şehrin hayatını değiştirdi.

Amerikalı askerler, askerî satış mağazaları PX’lerden kaçak çıkardıkları yiyecek içecek maddelerini, giyim eşyalarını, buzdolaplarını, kullanılmış arabalarını satıyorlardı. Birçok kimse, Amerikalılar ile dost olmak için İngilizce öğreniyordu.

1952-1953 yılları, Ross isimli bir çavuş ile tanıştım. Amerikan üssünde yangın söndürme bölümünde görevliymiş. Onu evime çağırdım, dostluğumuzu ilerlettim.

Her gelişinde bana ‘Coca-Cola’, viski falan getiriyordu! Ama benim amacım İngilizce öğrenmekti. İnadım ve ısrarım ile ve Ross’un yardımıyla İngilizceyi söktüm.

Seyahatler, iş fırsatları derken İngilizce konuşma yeteneğim gelişti. Sonraki yıllarda, oğlumun tedavisi için uzun süre kaldığımız New York’ta, tanıdıkların tavsiyesi üzerine Berlitz Lisan Okulu’na gittim.

‘Bu okulda 14 günde insana, pekmeze batırıp çıkarır gibi lisan öğretirler.’ demişlerdi. Ben ancak altı veya yedi defa birer saat devam edebildim ama İngilizcemi ilerletmek için bugün bile çaba sarf ederim.

İngilizce öğrenmemin gerek iş hayatımda, gerekse özel hayatımda bana çok faydaları oldu. Yabancı ortaklarımızla yaptığımız görüşmelerde ya da yabancı basın ile yaptığım röportajlarda fikirlerimi rahatlıkla ifade etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Çağı yakalamak, rekabet koşullarına uyum sağlamak ve gelişmek için, günümüzde yabancı lisan bilmek şart. Hatta bir değil iki, belki de üç lisan bilmek gerekli.

Eğitim ve öğrenimin limiti olmaz, ben hâlâ öğreniyorum. Kendimi geliştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için çabalıyorum. Çünkü en büyük rekabetin eğitimde olduğuna gönülden inanıyorum.

Tüm gençlere mutlaka lisan öğrenmelerini ve bu konuya önemle eğilmelerini öneririm.”[1]

*

[1] www.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğrenmek Zor mudur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İngilizce Makaleler. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir