İngilizceni Nasıl Geliştirebilirsin?

s iyelik eki

Günümüzde 7’den 70’e herkesin genel İngilizce bilmesi gerekliliği kaçınılmaz bir gerçek. Vaktimizin çoğunu internette geçirdiğimizi düşünürsek, hiç kursa gitmemiş ve İngilizce eğitim almamış olsak da dilimize bile girmiş birçok İngilizce kelimeyle her an karşılaşabiliyoruz. Artık iş başvurularında bile sorulmayan, herkesin bildiği kabul edilen İngilizce, gerçekten biliniyor mu? Ne yazık ki birçoğumuz yıllarca kurslara gittik, İngilizce eğitimler aldık fakat hâlâ yeterince öğrenemedik. Peki, kendi kendimize nasıl İngilizcemizi geliştirebiliriz? İşte size faydalı öneriler:

 1. Öncelikle Türkçeyi iyi öğrenin. Kendi dil bilgisi yapısını bilmeyen, başka bir dili nasıl öğrenebilir?
 2. Basit dil bilgisi kuralları dışında dil bilgisi çalışmayın.
 3. Çocuklara kulak verin. Onların öğrenme şekilleri bize ipucu verebilir. Bu demek oluyor ki bol bol konuşma İngilizcesi dinleyin!
 4. Evde, ofiste, arabada, ihtiyacınız olan kullandığınız her şeyin İngilizcesini öğrenin. Sık sık tekrar edin. Basit cümleler içinde kullanmaya çalışın.
 5. Hangi tür öğrenme yeteneğine sahip olduğunuzu keşfedin. Görsel, işitsel, hem görsel hem işitsel misiniz? Görsel öğrenme algınız daha yüksekse bol bol İngilizce dizi izleyin, işitsel öğrenme algınız yüksekse, İngilizce şarkılar dinleyip anlamaya çalışın.
 6. Kendi seviyenize uygun gazeteler, bloglar okuyun. Bu, size kelime bilgisi olarak geri dönecektir.
 7. İşe git-gel, yolda en az iki saatiniz gidiyor. Bu boşa giden zamanı, İngilizce dinleme yaparak telafi edin. Geceleri hemen uykuya dalamıyorsanız İngilizce hikâyeler dinleyip bu vakti de değerlendirin.
 8. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz konuların İngilizcesini araştırın, belgesellerini izleyin.

9.Seviyenize uygun kitapları sesli okuyup kaydedin, sonra kendi sesinizi dinleyin. Hatalarınızı fark edip düzeltmeye çalışın.

 1. Etrafınızı İngilizceyle sarmaya çalışın. Bu size sıkıcı geliyorsa, ilgi alanlarınızı belirleyip o konuları yabancı kaynaklardan da araştırmaya çalışın. Forumlara üye olun, kendi ilgi alanınıza sahip arkadaşlarla yazışın.
 2. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede bulunamıyorsanız, internetten arkadaş edinme sitelerine kaydolun. “Language Exchange” siteleriyle, Türkçe öğrenmek isteyen biriyle dil değiş tokuşu yapabilirsiniz.
 3. Sabırlı ve istekli olun. Asla pes etmeyin.

*

Adem Özbay

adem@ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan Sakıp Sabancı İngilizceyi nasıl öğrendi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İngilizce Makaleler. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir