İngilizcede Cümle Yapısı Nasıldır?

İngilizce, kuralları olan basit bir dildir. Temel kuralları öğrendikten sonra geri kalan hemen her şeyi bu kurallara uyarak öğrenebilirsiniz.

of iyelik eki kullanımı

İngilizcenin temel cümle yapısı (düzenli cümle) şöyledir:

Özne + fiil + nesne

Evet bu kadar basit. Geri kalan her şeyi bunlar üzerine kurabilirsiniz. Basitten zora doğru giden bir süreçten bahsediyorum ama temel kural hep aynı.

Örneğin;

I go to school.

“I” cümledeki özne, “go” fiil, “to” edat, “school” da nesnedir.

Mr. Dursley sat frozen in his armchair.

“Mr. Dursley” özne, “sat”, sit düzensiz fiilinin geçmiş zaman olumlu cümlesindeki kullanım şekli, “frozen” sıfat, “in” edat, “his” zamir, “armchair” nesnedir.

2. cümle ile ilgili olarak şunu söylemek istiyorum;

“Sit” fiilinin geçmiş zamandaki kullanımını zamanlar konusunda, “frozen” sıfatını sıfatlar konusunda, “in” edatını edatlar ve “his” zamirini de zamirler konusunda öğreneceğiz.

Gördüğünüz gibi, hemen herşey en başta bahsettiğim kalıp çerçevesinde oluşmaktadır. Peki bizim bunları kavramamız için neler yapmamız gerekmektedir?

s iyelik eki

Her konuyu en iyi şekilde öğrenmeli, örnekler çözüp bunları uygulamalıyız. Maalesef ingilizce öğrenen arkadaşlarda eksik kalan en önemli nokta burasıdır!

Olayı input-output yani giriş ve çıkış olarak görürsek, 2 temel input, “listening” ve “reading” ve de 2 temel çıkış, “speaking” ve “writing” vardır. Bizler genel itibari ile “output” ları ihmal ediyoruz. Öğrendiklerimizi uygulamanın başka yolu yoktur. Bu 4 temel süreç daima beraber yürümelidir. Konuşacak birileri bulamıyorsanız duvara karşı ya da kendi kendinize konuşun. Bol bol yazı yazın, mesela günlük tutun.

 

Bir önceki yazımız olan Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde english, futre tense ve grammer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir