İngilizce Türkçe Türkiye / Turkey

Turkey

turkey
Turkey has a very nice geography and climate. The people in Turkey are lucky because they can have four seasons at the same time.For example, the weather is hot and sunny in Antalya in March. You can swim and sunbathe. It is cold and snowy in Erzurum. You can ski and make snowballs. In İzmir, it is warm and sunny in March. You can go to the parks and the seaside and enjoy the warm weather. On the other hand, it is cool and rainy in Trabzon. You need your umbrella and raincoat.
Turkey has got seven regions. Every region has a different geography and climate. There are mountain chains, plains and plateaus in the Black Sea Region. It is usually raing and you can see all the tones of green there. The Eastern Anatolia and the Southeastern Anatolia Regions are cold in winter and hot in summer. Lake Van is a big lake in Turkey. It is in the Eastern Anatolia Region. There are some plains and plateaus in the Central Anatolia Region, too.

turkey-history

Lake Tuz is also a big lake and it is in the Central Anatolia Region. The Aegean and the Mediterranean Regions are the hot regions of Turkey. They are famous for their endless beaches. The Marmara Region is usually cool and sometimes very cold in winter. It is usually hot in summer. It has a got of natural beauties, too.

Türkiye

Türkiye’nin coğrafyası ve iklimi çok güzeldir. Türkiye’deki insanlar şanslıdır, çünkü onlar aynı zamanda dört mevsime sahiptir. Örneğin Mart ayında Antalya’da hava sıcak ve güneşlidir. Yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz.Erzurum soğuk ve karlıdır. Kayak yapabilir ve kartopu oynayabilirsiniz. Mart ayında İzmir sıcak ve güneşlidir. Parklara ve sahile gidebilir ve sıcak havanın zevkini çıkarabilirsiniz. Diğer tarafta Trabzon serin ve yağmurludur. Şemsiye ve yağmurluk ihtiyacınızdır.

turkey-travel
Türkiye’nin yedi bölgesi var.Her bir bölgenin coğrafyası ve iklimi farklıdır.Karadeniz Bölgesi’nde sıra dağlar,ovalar ve yaylalar vardır. Genellikle yağmurludur ve yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kış soğuk ve yaz sıcaktır. Van gölü Türkiye’nin büyük bir gölüdür.

Doğu Anadolu bölgesindedir. İç Anadolu Bölgesi’nde ovalar ve yaylalar çok fazladır. Tuz gölü büyük bir göldür ve İç Anadolu bölgesindedir. Türkiye’nin en sıcak bölgesi Ege ve Akdeniz Bölgesi’dir. Sonsuz plajları ünlüdür. Marmara Bölgesi’nde kışları genellikle serin bazen soğuktur. Yazları genellikle sıcaktır. Daha birçok doğal güzellikleri vardır.

turkey-map

Çeviri: Safure Nermin Öz

İngilizce Delisi 2013

Her hakkı saklıdır.

www.ingilizcedelisi.com

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce Türkçe Çeviri Örnekleri / Tatildeydim başlıklı makalemizde ingilizce çeviri, ingilizce çeviri örneği ve örnek ingilizce çeviri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir