İngilizce Türkçe Leyla ile Mecnun

Layla and Majnun
They was love each other Layla and Majnun elementary school in years. At time short sprawling this love hearing Layla’s mother received from school Layla and prohibits conversation Majnun. This love because deserts falling Majnun,tells us to forget Layla many people. But he does not give up this love. Mated to someone else Layla, her husband fabricated a story and kept away from him. After for a while man dies. This while Majnun in desert. All disconnected with the world and only with the spirit of lives becomes. Finds him Layla in desert oneday. But her does not recognize Majnun ve ”Layla inside of me,who you” said. Layla momets, reached authority Majnun and returs home. After for a while dies. Majnun hear it and right away Layla’s grave runs. Her grave extends Allah to pray crying. Meeting with either his Layla. His crying will be considered and Majnun dies, his Layla regains.

leyla-ile-mecnun

Leyla ile Mecnun 
Leyla ile Mecnun ilkokul yıllarında birbirlerine aşık olmuşlardır. Kısa zamanda yayılan bu aşkı duyan annesi Leyla’yı okuldan alır ve Mecnun’la görüşmesini yasaklar. Bu sevda yüzünden çöllere düşen Mecnun’a birçok kişi Leyla’yı unutmasını söyler. Lakin o bu aşktan vazgeçmez. Başkasıyla evlendirilen Leyla, kocasına bir hikaye uydurur ve kendinden uzak tutar. Bir süre sonra adam ölür. Bu sırada Mecnun çöldedir. Dünyayla bütün bağlantısı ve sadece ruhuyla yaşar hale gelir. Bir gün Leyla çölde onu bulur. Ama Mecnun onu tanımaz ve ”Leyla benim içimdedir, sen kimsin” der. Leyla Mecnun’un ulaştığı mertebeyi anlar ve eve döner, bir süre sonra ölür. Mecnun bunu duyar ve hemen Leyla’nın mezarına koşar. Onun mezarına uzanır ağlayarak Allah’a dua eder. Leylasına kavuşmayı ister. Duası kabul olur ve Mecnun ölür, Leylasına kavuşur.

 

leyla-ile-mecnun-

*

Çeviri: Safure Nermin Öz

İngilizce Delisi

www.ingilizcedelisi.com

 

 

Bir önceki yazımız olan İngilizce - Türkçe Atasözleri ve Deyimler başlıklı makalemizde ingilizce atasözleri, ingilizce deyimler ve türkçe atasözleri ingilizce hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Cevaplar İngilizce Türkçe Leyla ile Mecnun

 1. Tuba says:

  Deger Admin Arkadasim, su yukaridaki hikayenin Ing’sini kontrol edip buraya koymadiginizdan derhal emin oldum, kut-kut diye Ing.cevirisindeki hatalari gorunce.Ins. HEMEN duzeltin ve S.N.Oz adli cevirmen arkadasa tekrar ceviri vermek icin “iyi dusunun”. Selamlar.
  Let me say all in English also. I met this web page while looking some news about Turkish. Then started checking different sections of it. When I saw the translation of “Leyla lie Mecnun” I completely shocked! This can’t and shouldn’t be called “translation” at all! Maybe, 5 years old child can make that kind of mistakes if Eng is his/her second language! Please, revise the so called “translation” and change it with correct one. It doesn’t fit this web page or any others at all! Regards,

 2. selcan says:

  Süper hikaye 😀

 3. emte says:

  Abi bu doğru demi İng odevim 100 alman lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir