İngilizce Paragraf Yazımı

Herhangi bir paragrafı yazarken pek çok kişi yardıma ihtiyaç duyar. Bir paragrafı nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız, bunu yapmak sizin için çok zor olacaktır. İşte burada bunu daha kolay nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız:

Paragraf Yazmaya Giriş

Bir paragrafı yazmaya başlamadan önce iki şeye karar vermelisniz. Ne konuda yazıyorsunuz? Ne demek istiyorsunuz? Paragrafın amacı sadece bir düşünceyi anlatmaktır. Pek çok paragraf birbiriyle alakalı 5-7 cümleden oluşurlar.

Başarılı bir paragraf yazmanın ilk kuralı bir plan yapmaktır. Burada yapılması gereken en önemli şey yazma işini basit ve kısa basamaklara ayırmaktır:

 • Paragrafın Konusu
  Paragrafın konusu karalama kağıdına yazın. Konuyu netleştirebilmek için bir iki kelimeyle konunuzu yeniden ifade edin. Ne konuda yazdığınızı yeniden net bir şekilde ortaya koyun.
 • Paragrafın ilk Örneğinin Yazılması
  Beyin fırtınası yaparak işe başlayın. Beyin fırtınası tekniğinde tam ve anlamlı cümleler yazmanıza gerek yoktur. Beyin fırtınası basit kelime ve cümleciklerle fikirleri ortaya koymayı gerektirir.
 • Paragrafın ilk taslağının oluşması sırasnda konu hakkında kendinize sorular sormak sıkça kullanılan bir tekniktir.

Aşağıda kendi kendinize sorabileceğiniz bazı sorular bulunmaktadır:

Bu konu hakkında neler biliyorum? Bu konunun benimle ne ilgisi var? Bu konu hakkında neler, severim ya da sevmem? Bu konuyu en iyi anlatan kelimeler nelerdir?

Her bir soruya kısa kısa cevap verebilirisiniz.

Paragrafın Gövde Kısmını Oluşturmak

Şu ana kadar yazdığınız tüm kelimeleri ve cümlecikleri tekrar okuyun. Daha sonra, düşüncelerinizi bir sıraya koyun yani organize edin. Beyin fırtınasından çıkan ilgisiz fikirleri ayıklayın. Eklemek istediğiniz yeni bazı fikirler varsa bunları ekleyin. Tüm bunların ardından fikirlerinizi hangi sırayla vereceğinizi kararlaştırın ve paragrafınızı yazmaya başlayın.

İlk Nüshanın Yazılması

Yazma zamanı geldiğinde pek çok kişi kendini gergin hisseder. Bu zaman kadar söylediklerimizi yaptıysanız bundan sonra tek yapmanız gereken fikirleriniz cümlerle dökmektir.

 • Konu Cümlesi (Topic Sentence)
  Konuyu net ve açık olarak ortaya koyan ve paragrafın neden yazıldığınız veya konusunun ne olacağını okuyucuya sezdiren cümledir. Genellikle paragrafın ilk cümlesi konuyu açıkça ortaya koyar.

 

 • Paragrafın Gövdesi
  Beyin fırtınasında orataya çıkan düşünceleri yeniden ele alın ve her bir fikri cümlelere dönüştürün. Cümlelerinizi gerçeklerle ve örneklerle destekleyin.

Unutmayın ki paragrafın gövde kısmı okuyucu ile fikirlerinizi paylaştığınız bölümdür.

 • Sonuç cümlesi
  Paragrafınızda savunduğunuz düşünceyi çok kısa özetleyen ya da konuyu sonlandıran bir cümle yazılmalıdır.

Gözden Geçirme ve Kontrol

Buraya kadar paragrafın ilk örneği yazıldı. Nerdeyse işi bitirmek üzereyiz. Her yazı parçası gibi paragraf da yazıldıktan sonra geliştirilebilir. Bunu yapmanın yolu da yazdıklarınızı gözden geçirmektir.

Paragrafı gözden geçirirken;

 1. Yüksek sesle kendi kendinize okuyun.
 2. Kendizine bazı sorular sorun:
 3. Paragraftaki cümleleri sıralaması uygun mu?
 4. Cümleleri daha anlamlı kılmak için cümlelere ekleme yapılmalı mı?
 5. Cümleler arasında mantıksal bağlantılar kurulmuş mu?
 6. Konu cümlesi uygun olarak yazılmış mı?
 7. Sonuç cümlesi uygun mu?

Bu soruların rehberliğinden en az iki düzeltme yaparsınız paragraf çok daha iyi hale gelecektir.

Kontrol Etmek İçin Oku

Paragrafı detaylıca ve dikkatlice okumaktan ibarettir. Bu kısımda; kelimeleri yazılışı, cümlelerde düşüklük olup olmadığı kontrol edilir.

Yazınızı Basın

Yazdığınız paragrafı bilgisayarınıza kaydedin ve printerdan çıktısını alın.

Bir önceki yazımız olan İngilizce İş Mektubu Yazma başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir