İngilizce Öğrenmek Kaç Para Tutar?

ingilizce kisi ve nesne zamirleri ornek cumleler

Tek kuruş vermeden ya da yüz lira gibi bir parayla eğitim materyali alarak dil öğrenen çok insan tanıyorum. Pahalı kursları, pahalı kitapları bırakın; web siteleri, akıllı telefon uygulamaları, film, gazete, kitap gibi yardımcı yöntemlerle öğrenin, paranız cebinizde kalsın.
“İngilizce öğrenmek istiyorum.” diyen herkesin dikkatle okumasını tavsiye ediyorum. İngilizce öğrenmek, ciddi manada çaba ve zaman ayırmayı gerektirir. Ne kadar az zaman ayırırsanız, yeni konuları ve yapıları öğrenmeniz de gecikir. Eğer zaman ayıramayacak durumdaysanız, şu an, sizin adınıza, İngilizce öğrenmek için doğru zaman değil demektir.
Günde en az bir ya da iki saatinizi İngilizce öğrenmek için harcamalısınız. Kendinize bir İngilizce öğrenme programı hazırlayın ve bu programdan sapmadan ilerlemeye çalışın. Burada mesele, olaydan soğumamaktır. Maalesef süreklilik gösteren, tekrar gerektiren konularda pek başarılı olmadığımızı biliyorum. Bunu kolaylaştıracak yöntemler geliştirmeliyiz. Sıkıcı uygulamalardan ziyade, sürekli uygulanabilir ve başarıya götüren yöntemleri tercih etmeliyiz.
İngilizce öğrenme sürecine, en temel konularla başlayın; numaralar, alfabe, haftanın günleri gibi. Temel kelime bilgisini öğrenin. İngilizce gramer öğrenmek, tek başına yeterli değildir. Belli konuları öğrendikten sonra okuma, yazma, dinleme ve konuşma pratikleri yapmak gerekmektedir. Öğrendiğiniz her şeyi bir kenara not alın. Bu, zaman zaman geriye dönüp, neler öğrendiğinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır.
Mümkün olduğunca İngilizce ile ilgili olmaya çalışın. İngilizce öğrenme programına ara vermemeye çalışın. Elinizde her zaman bir kitap, dergi, gazete gibi bir materyal bulunsun. İngilizce çizgi film seyredebilirsiniz. Çizgi filmler, çocuklara yönelik olduğundan, İngilizce kelime telaffuzları diğer TV programlarına göre daha anlaşılırdır. İngilizce altyazılı filmler seyredebilir, İngilizce şarkı dinleyebilirsiniz. İngilizce makaleler yazmaya çalışın. İlk başta paragraf yazın, sonra da makaleler yazın. Bu anlamda İngilizce günlük tutabilirsiniz. Arkadaşlarınızla İngilizce konuşmaya çalışın. İnternetten İngilizce konuşma diyalogları bulun ve bunları kendinize uyarlayın. Hata yapmaktan çekinmeyin, çünkü konuşmak, İngilizcenizi geliştirmeniz açısından çok önemlidir. Konuşurken İngilizce düşünmeyi de öğrenirsiniz.
Okumak, size yeni kelimeler öğrenme fırsatı sunar. Yeni kelimelerle karşılaştığınızda, kelimelerin anlamlarını bir kenara not edin. Mümkün olduğunda İngilizce-İngilizce sözlük kullanmaya gayret gösterin. Okuduğunuz sürece elinizin altında sözlük bulunsun. Okudukça kelimelerin değişik kullanım yönlerini de görmüş olursunuz. Okuyacağınız materyali seviyenize göre seçin. Size ağır gelen bir kitabı okumak, hiç mantıklı değildir. Bu durum, okuma isteğinize azaltabilir.
Sizlere tavsiyem, İngilizcesi çok düzgün şarkıcıların şarkılarını, sözleri ile birlikte takip etmenizdir. Bu şekilde, yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Şarkıları dinlerken “listening-dinleme” pratiği yapmış olur, sözlerini okurken de “reading-okuma” pratiği yapmış olursunuz. Ayrıca yeni kelimeler de öğrenmiş olursunuz. Bunların yanında kelimelerin telaffuzlarını da öğrenirsiniz.
Öğrenme süreci içinde ne kadar yol aldığınızı öğrenmenin yolu, test çözmektir. Okuldaki sınavlar gibi elinize İngilizce testleri alın ve çözmeye çalışın. Çözdüğünüz testler, bildiğiniz konularla ilgili olsun. Bu şekilde, hangi konuda eksiğiniz olduğunu da görmüş olursunuz.
İnterneti kullanarak İngilizce öğrenme yöntemi diyebileceğimiz “online İngilizce öğrenme”, internetin bu kadar yaygın olduğu günümüzde, ihmal edilmemesi gereken bir araçtır. İnternetten İngilizce öğrenme konusunda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Radyo dinleyebilir, gazete okuyabilir, başkalarının İngilizce öğrenme konusundaki tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Sitelerde yer alan konu anlatımlarını takip edin.
Ülkemizdeki birçok kişi için, İngilizce bilmek elzem hâle gelmiştir. Bu bağlamda, bütçemizi zorlamadan, evimizde, internetin karşısına geçip İngilizce öğrenebiliriz.
Gördüğünüz gibi, eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız, öğrenirsiniz. Öğrenmek istemiyorsanız da bahaneleriniz çok olur. İşte, bütçenizi zorlamadan hatta hiç para harcamadan bile İngilizce öğrenmeniz mümkün.
Gerçekte, en basitinden ve masrafsızından İngilizce öğrenmek için, ihtiyacınız olan iki şey var: Sözlük ve hikâye kitabı. Birkaç tane hikâye kitabı almalısınız. Bir kütüphaneden ya da bir arkadaşınızdan temin edebilirsiniz. Ya da internetten e-kitaplar edinebilirsiniz. Yalnız, alacağınız kitaplar basitleştirilmiş hikâye kitapları olmalı. Birinci seviye kitaplardan başlamalısınız. Birinci seviyede kelime sayısı 250 veya 300 olarak sınırlandırılıyor. Bu kitapların basitleştirilmesinde pek çok ayrıntıyı dikkate alıyorlar. Cümle yapıları sadeleştiriliyor, kullanılan dil bilgisi yapıları (örneğin fiil çekimleri) basitleştiriliyor, ayrıca kelime sayısı sınırlandırılırken, kullanılan kelimelerin kolay ve yaygın kelimeler olması dikkate alınıyor. Buna benzer bir kitapla başlamalısınız. Her seviyeden en az beş kitap okumalısınız. Yani 250 kelimelik beş kitap, sonra 500, 750 ve 1000 kelimelik yine beşer kitap okumalısınız. Bunlar 120-150 sayfa arası kısa kitaplar. 2500 kelimelik kitapları rahatça okuyacak düzeye gelinceye kadar okumalısınız.

*

Adem Özbay

adem@ademozbay.com

Bir önceki yazımız olan Yurt dışında İngilizce Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İngilizce Makaleler. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir