İngilizce Kitaplar

“Amerika ile İngiltere aynı dilin ikiye böldüğü tek ulustur” diyen doğru söylemiş. Bir hafta arayla iki ülkeyi ziyaret edince insan bunu daha iyi anlıyor. İngilizler ile Amerikalılar aynı dili konuşuyorlar, ama aralarındaki okyanus birbirlerinden çok farklı iki farklı bakış açısı ortaya çıkarmış.

Önceleri, hiç değilse kültür ve bilim alanında İngiltere biraz önde gibiydi, Amerika şimdi sadece uygulamalı bilimlerde değil, kültür, sanat ve edebiyatta da Avrupalı kuzeninden ileride.

İngilizce konuşulan ülkelerde geçirdiğim zamanın büyük bir bölümünü kitabevleri ve bilgisayar mağazalarına ayırırım. Tek valizle giderim, çoğu kere iki (eğer ziyaretlerin arası uzamışsa bazen üç) valizle dönerim. Bu defa da öyle oldu; İngiltere’den de ABD’den de birer valiz dolusu kitap getirdim ülkeye.

Ancak, iki ülkeden getirdiğim kitaplar arasında mahiyet farkı büyük. İngiltere, kendi içine kapalı bir ada ülkesi (İngilizce’de, bu durumu, ‘insular’ sözcüğü karşılıyor). Siyasette ve uluslararası ilişkilerde İngiltere merkezli düşünüp üretmeye alışmış aydınları; bu sebeple daha geniş açıdan bakanları ilgilendiren pek az kitap yayımlanıyor İngiltere’de. Buna karşılık, İngilizler muhayyilesi geniş insanlar; hâlâ önemli romancılar çıkıyor İngiliz toplumundan. ABD ise, özellikle son yıllarda, aydınlar daha geniş çaplı düşünüyor, herkesi ilgilendiren boyutlu kitaplar burada yazılıyor. İngiltere’den getirdiğim kitap heybem daha çok edebiyat ürünleriyle doluydu, Amerika’dan getirdiğim ise ilim ağırlıklı ve düşünce mahsulü kitaplarla.

Milliyet’in Washington temsilcisi Yasemin Çongar, Türkiye’deki diyalog ve hoşgörü çabalarının kendisine Jean Houston’u çağrıştırdığını söyledi. Amerika’nın en ciddi ‘mistik’ şahsiyetlerinden biri bayan Houston; semavi dinlerin hepsini incelemiş ve mesajlarını öğrenmeye çalışmış. Deneyimlerini başkalarına aktarmayı da görev biliyor. Yaşı fazla ileri olmadığı halde kendisinden ‘hocaların hocası’ diye söz ediliyor. Hakkında bunları öğrenince, Jean Houston’un son eseri olan ve çağımızın mitolojisini anlattığı “A Mythic Life” kitabını almadan edemedim.

mythiclife

Hans–Dietrich Genscher Almanlar’ın ünlü devlet adamı; Hür Demokrat Parti’nin lideri ve dışişleri bakanı olarak uzun yıllar gündemde kalmış bir siyasetçi. Anılarını “Rebuilding a House Divided” (Bölünmüş evi yeniden inşa etmek) adlı kitapta toplamış Genscher; daha kapağında, kendinden “Almanya’nın bütünleşmesinin mimarı” olarak söz ediliyor. Anılarda, Türkiye’ye de geniş yer ayrılmış.

rebuilding

Boutros Boutros–Ghali, Mısır’ın dışişleri bakanı olarak Batı’nın gözünü doldurduktan sonra Birleşmiş Milletler genel sekreterliği koltuğuna oturmuştu. Şimdi ülkesinde hem öğretim üyeliği yapıyor, hem de milletvekili. Son Körfez bunalımında, ABD’nin BM’yi kullanma biçimini en sert eleştirenlerden biriydi Ghali; ancak kendisi genel sekreterken, Bosna gibi içinden çıktığı coğrafyanın en aziz bildiği bir dâvâda Batı’nın dümen suyundan gittiğini unutmadık. Mısırlı diplomat ve siyasetçinin anılarının Arap–İsrail yakınlaşmasına ait bölümü “Egypt’s Road to Jerusalem” (Mısır’ın Kudüs’e giden yolu) başlığı altında çıktı; kendisinin içinden yaşadıklarını anlatıyor bu kitapta Ghali. Benim esas beklediğim BM günleriyle ilgili yazacağı kitap.

jerusalem

Larry King radyo ve televizyon röportajcılığının en önemli ismi; her gece CNN’de güncel bir olayla ilgili programlar yapıyor, uzmanları ve ünlüleri konuşturuyor. Programlarından çoğu başka medya organları için de haber teşkil ediyor. Larry King’in ses getiren röportajlarından bir bölümü “The Best of Larry King Live” adıyla birkaç yıl önce çıkmıştı; yeni seçmeler “Future Talk – Conversations About Tomorrow” (Geleceği konuşmak-İstikballe ilgili konuşmalar) başlığıyla kitaplaştırılmış. Eserde, günümüzün en kışkırtıcı fikirlerinin sahipleri olarak tanınan asker, sivil, edebiyatçı, bürokrat, siyaset adamı, diplomat, bilimadamı, işadamı gibi kişiler ile konuşmalar yer alıyor. King’in konuşma metinlerine CNN’in İnternet sayfasından da ulaşılabiliyor, ama belli bir konudakileri biraraya getirmesi bakımından bu kitap önemli.

larryking

Elizabeth Warnock–Fernea, Alev Alatlı’nın romanlarından birinde bir harf değişikliğiyle yer alan Amerikalı bir bilim kadını. Alatlı belli ki kendisinden hoşlanmamış. Oysa, daha 1950’lerde yazdığı “Guests of the Sheikh” (Şeyhin konukları) adlı Irak’la ilgili monografisinden beri kendisini ilgiyle izlediğim Ortadoğu uzmanı bir antropolog Elizabeth Warnock–Fernea. “In Search of Islamic Feminism” (İslâm feminizmi peşinde) adlı son kitabı için Özbekistan’da başlayan seyahati, Elizabeth Hanım’ı, Fas’a, Kuveyt’e, Türkiye, Mısır, Irak, Suudi Arabistan ve İsrail’e götürmüş. Bu ülkelerde, kendilerini ‘feminist’ olarak tanıtanlar kadar ‘aykırı’ olanlar ile de görüşmüş.

Leslie Cockburn, benim ilgiyle okuduğum düzeyli magazin dergilerinden Vanity Fair’in editörlerinden; bugüne kadar sayısız savaş izlemiş bir uluslararası muhabir aynı zamanda. Deneyimlerini dergilere yazı, televizyonlara belgesel olarak aktaran Leslie Cockburn’ün eşiyle birlikte kaleme aldığı roman geçtiğimiz günlerde gösterime giren ‘Barışçı’ filmine temel teşkil etmişti. Türkiye’nin içinde yer aldığı bölgeyi de kapsayan anılarının bir bölümünü “Looking for Trouble-One Woman, Six Wars and a Revolution” (Belâsını aramak-Bir kadın, altı savaş ve bir devrim) adlı eserde kitaplaştırmış Cockburn.

İşte size Amerika’dan doldurduğum heybemden rastgele birkaç kitap.

 

 

kaynak: zaman.com.tr

www.ingilizcedelisi.com

Bir önceki yazımız olan Neden İngilizce Öğrenemiyorum! başlıklı makalemizde english learn cd, ingilizce öğrenme telkin ve ingilizce telkin cd hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir